Top

Jirkalová

Jirkalová

CZ:

Iluzivní křišťálový lustr

ateliér Karel

 

Nedávno mi někdo řekl: „Nemám rád, když lustr opravdu jen naplno svítí a nic víc. Když jsem byl malý, měli jsme doma spoustu honosných lustrů. V každé místnosti jiný. Skláněl jsem se před nimi, dodnes na to vzpomínám.“

 

A tak jsem mu ukázala to, co teď vám. Lustr, který jsem vytvořila. Trochu absurdní a přesto funkční. Svou vnější formou nijak neruší a dokonale tak zapadne do současných moderních interiérů, ve zhasnutém stavu je téměř neviditelné. Díky uzavřené spodní části budí dojem, že nemůže snad ani svítit. Díky projekci ostrého stínu na strop je možné mít doma vlastní, iluzivní křišťálový lustr. Takový, který pro každého znamená něco jiného – něco krásného a nablýskaného, luxus, nostalgii, teplo domova, nebo i kýč.

 

V minimalistické kovové konstrukci je skryt další malý válec s analogovým mechanismem, složeným ze světelného zdroje, šablony a čočky, jejichž vzájemnou polohou je dosaženo ostrosti stínu. Celá konstrukce je zavěšena na nerezových tyčkách, jejichž stín se v určité vzdálenosti od čočky vyruší a zmizí. Díky tomu může z prostřední části vést závěsné lanko a dotvářet absurdní podívanou o tom, jak to celé vlastně může fungovat.

 

hodnocení poroty

Křišťálový lustr je pro mnohé nepochopitelný fenomén. Zuzana Jirkalová mu dala nový rozměr. Pomocí sofistikovaného systému a moderního řešení vznikl drobný závěsný válec, který projekcí na strop vytváří výsledné svítidlo. Touto metodou nikdy nepůjde o plnohodnotné svítidlo, spíše světelný bytový doplněk, který však má potenciál daleko sahající za křišťálový lustr. Obohacením o moderní technologie by se jednoduše dalo z lustru vytvořit jakékoliv jiné svítidlo či motiv. Skvělý nápad by si zasloužil alespoň limitovanou výrobu.


 

 

EN:

Lately someone told me: „I don’t like chandeliers just to fully illuminate the room and nothing more. When I was a little boy, we used to have plenty of splendid and opulent chandeliers. Different one in every room. I still remember how I bowed for them.”

 

So I showed him what I am about to show you now. The chandelier I have made. Absurd, yet functional. Shape and form fits perfectly into modern interiors and because of its shape and color, it becomes almost invisible. Because of the sealed bottom, it makes illusion like it’s not able to shine at all. But you may have your very own illusive crystal chandelier with new, personal meaning and stories. It is possible because of a sharp shadow projection on the ceiling.

 

There is hidden analog technology inside pure and simple cylindrical shape. It consists of a light source, a template and a lens, whose mutual position is what actually matters. The whole construction hangs on stainless steel rods. Their shadow disappears in proper distance from the lens, so you can’t see it. From the middle of all of this, there is just simple steel rope. It helps to make you wonder, how it is all made and how it is even possible.